Kérdés esetén keressen bizalommal:
+3617886676
Hatékony módszert keres a látása védelmére és szeme egészségének megőrzésére?
Bemutatjuk az Eye Balance-t, egy speciális szemvitamint. Nagyon nagy dózisban tartalmaz luteint és olyan fontos tápanyagokat biztosít a szeme számára, mint az astaxantin, a zeaxantin és az antocianidok, hogy megvédje és javítsa látását. Klinikai kutatások bizonyították, hogy ezek a tápanyagok nélkülözhetetlenek az egészséges látáshoz.
Vegye át az irányítást látása felett! Egyedi szemvitamin-keverékünk a hagyományos vitaminokon túlmutatóan segít megőrizni látása élességét és jobb éjszakai látást is biztosít a biztonságosabb vezetés érdekében valamint segítheti az időskori makuladegeneráció megelőzését vagy ha már kialakult annak lassítását.
Azoknak javasolt, akik meg akarják őrizni jó látásukat, akik számítógép előtt vagy mesterséges fény mellett dolgoznak, akik érzékenyek a napfényre, akik erős fény- vagy napsugárzásnak vannak kitéve, akik sokat néznek tévét, autóvezetőknek, akik éjszaka, rosszul megvilágított úton közlekednek, felnőtteknek és időseknek, nemtől függetlenül a mai leginkább veszélyeztető maculadeneráció megelőzésére.
Haematococus pluvialis alga kivonat
ebből astaxanthin
150 mg
3 mg
Körömvirág kivonat
ebből lutein
38 mg
30 mg
Bodza kivonat
ebből antocianin
24 mg
12 mg
ebből zeaxantin
20 mg
2 mg
E-vitamin (dl-alfa-tokoferol-acetát)
Cink
6 mg
A-vitamin (retinil-acetát 500.000 IU/g)
150 mcg
Adagolás: napi 1 kapszula, bő folyadékkal bevéve
A csomagolás 30 napi adagot tartalmaz.
Javasolt kúra szerű alkalmazása 2-3 hónap, napi 1 kapszula
OGYEI : 31094/2023
Jó tudni a lifebalance étrendkiegészítőkről:
Figyelmeztetés :
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot!
Kizárólag természetes növényi antihisztaminokat tartalmazó készítmény, növényi /cellulóz / kapszulába zárva!
Az Eye Balance készítmény egy komplex egymás hatását erősítő növényi hatóanyok kombinációjából, a szem egészségét nagy mértékben támogató táplálék kiegészítő.
Ebben a lifebalance készítményben rendkívül nagy mennyiségben van jelen. A növények a luteint elsősorban a kék fény elnyelése miatt termelik, de hatással van a fotokémiai károsodások csökkentésére is, amelyeket a rövid hullámhosszú fény idéz elő.
A lutein a szemben, a retinán található sárgafoltban (macula) nagy koncentrációban van jelen. Számos kutatás bebizonyította az elfogyasztott lutein mennyisége és a sárgafoltban (macula) található luteinmennyiség közötti kapcsolatot. Kutatások azt is megmutatták, hogy a sárgafolt (macula) pigmentálásának növelése csökkenti az időskori látásromlás és a maculadeneráció esélyeit, ezért gyakran szem javító vitaminnak nevezik. A lutein és a szemvitaminok hiánya okozza a leggyakoribb szembetegségeket és a látásvesztést.
A lutein a zeaxantinnal együtt szűrőt alkot a recehártya azon részén, amely a részletes látásért felelős, meggátolva a kék fényt és az erős fény által okozott homályosságot, ezáltal növelve a szem ellenállóképességét az erős fényekkel szemben. Ez különösen fontos, ha szemünk intenzív fénynek van kitéve, például napsütésnek, villanó fényeknek vagy vakító fényszóróknak az éjszaka során. Az elvégzett vizsgálatok alapján azt is megállapították, hogy a lutein további egészségügyi előnyöket biztosít a bőr számára is.
Az Astaxanthin a természet egyik legerősebb antioxidánsa, valójában egy alga fajtában (Haematococcus Pluvialis algában) jelen lévő vöröses anyag (karotinoid), amit tengeri élőlények, mint például a lazac és a krill, de a flamingó is előszeretettel fogyaszt. Mindkét állatfajnak élénk rózsaszín színe van, amelyet az Astaxanthinnak köszönhetnek.
Javítja a szem működését, fontos a sugártest regenerációjához, így csökkentve a szemfáradtságot, amelyet minden nap jelentősen megtapasztalhatunk a monitorok, a nem megfelelő világítás, a környezetszennyezés, az UV-sugárzás, valamint az esetleges látási rendellenességek következtében.
Javíthatja a szem alkalmazkodó vagy fókuszváltási érzékenységét.
A lutein és a zeaxantin elnyelik a nap káros ibolyántúli sugarait és semlegesítik a retinában (a szem fényérzékeny részében) lévő szabadgyököket, amivel csökkenthetik a sárgafolt-degeneráció (macula-degeneráció) veszélyét, az idősebb korban jelentkező gyakori szembetegség és látásvesztés fő okát. A retina középső területén, az úgynevezett sárgafoltban vagy makulában találhatók a látóideg-végződések a legsűrűbben, ennélfogva ez a terület teszi lehetővé az éleslátást; ezen kívül a sárgafolt tartalmazza a szervezetben a legmagasabb mennyiségben a luteint és a zeaxanthint. Ezért fontos, hogy a vitamin komplexekben mind a kettő megtalálható legyen. A szerepük részben az, hogy kiszűrjék azokat a fénysugarakat, melyek a makula degenerációra jellemző homályos látást okozhatják.
Létezik egy gyümölcs, aminek hatásairól számos Európai tanulmány készült, mi jószerével csak a virágot fogyasztjuk, pedig igazán értékes kincs egészségünk védelme számára a termése. Ennek a gyümölcsnek a kivonata javíthatja a szem éjszakai látásélességét, csökkentheti a szem terhelését, és elősegítheti a hajszálerek egészségét.
A fenti jótékony hatások a fekete bodza kék színét adó festékanyagban található antocianinok bioaktív tulajdonságával hozhatók összefüggésbe, mivel ez az anyag egészségmegőrző szerepet tölt be.
Az első kutatást, mely a fekete bodza kivonat látásra gyakorolt hatását vizsgálta egy francia kutató végezte a Királyi Légierő pilótáinak a közreműködésével a II. Világháborúban. A bodza-kivonat adása azt eredményezte, hogy javult az éjszakai látás erőssége, gyorsabb lett a sötéthez való alkalmazkodás és gyorsabban helyreállt az éleslátás vakító fény után ezért szem javító vitaminnak nevezték. Későbbi tanulmányok ezt igazolták is.
A fekete bodza kivonat fogyasztása jelentős védelmet nyújthat a glaukóma fejlődése ellen köszönhetően a kollagént erősítő- és antioxidáns hatásának. Az öregedő szemszövet sérülékenysége és gyengülése okozhatja a szem belső nyomásának növekedését és a periférikus látás elvesztését glaukóma esetén.
A fekete bodza antocianidin terápiás lehetőséget nyújthat a szürkehályog terápiás kezelésében is. Patkányokon végzett kísérletek azt mutatták, hogy magas antocianidin bevitele lassította a hályog fejlődését.
Az A-vitamin mindenki által ismert szemvitamin, kulcsszerepet játszik a szemgolyónkat kívülről borító szaruhártya egészségének fenntartásában. Alkotórésze a rodopszin nevű fehérjének is, ami egyebek mellett azt biztosítja, hogy kevés fényben is láthassunk. Az A-vitamin hiánya a xeroftalmia nevű szembetegséget idézi elő, ami farkasvaksággá alakulhat, illetve a szaruhártya károsodásához, végső esetben pedig vaksághoz vezethet. Szervezetünk nem termel A-vitamint, olyan tápanyagok segítségével tudjuk bevinni például, mint a sárgarépa, édesburgonya, zöld saláták és sütőtök.
Több szemprobléma az oxidatív stressz miatt alakul ki, amikor felborul az egyensúly a szervezetünkben lévő antioxidánsok és szabad gyökök között. Az E-vitamin egy erős antioxidáns, ami megvédi a sejteket – a szem sejtjeit is – a szabad gyököktől. Néhány kutatás azt találta, hogy magas E-vitamin-bevitel mellett később vagy egyáltalán nem vagy nagyon lassan alakul ki a szürkehályog, ezért a szem javító vitaminok csoportjába került. Sok E-vitamint tartalmaznak a különböző magvak, az olajok, a lazac, az avokádó és a zöld saláták is.
Ha a retinában lévő cink mennyisége csökken akkor romlik a látás. A cink egyrészt antioxidáns, ami óvja a szemet és emellett segít a vér szembe való szállításában is. A cinkhiány egyik jele a rossz éjszakai látás.
Egy több mint 850 embert vizsgáló amerikai tanulmány szerint azok, akik hetente legalább kétszer fogyasztottak luteinben gazdag zöldségeket, például spenótot és kelkáposztát vagy táplálék kiegészítőt feleannyian szenvedtek látásproblémákban, mint azok, akik legfeljebb havonta egyszer fogyasztottak ilyen ételeket.
Egy 1999-es amerikai felmérés tanulsága szerint már három hónap alatt kimutatható volt a luteinben gazdag étrend/étrendkiegészítő előnye a makula degenerációban szenvedő páciensek körében. Az Egyesült Államokban a szemészek 84%-a javasolja lutein fogyasztását és a szemorvosok 91%-a gondolja úgy, hogy a lutein fontos szerepet játszik a szem egészségének megőrzésében.
A szakértők abban egyetértenek, hogy az átlagember étrendjében csak elenyésző mennyiségű lutein szerepel. Ez érthető, hiszen kevesen esznek főtt spenótot és kelkáposztát naponta, de még akár hetente is. Ezért - sok vitaminhoz, antioxidánshoz és nyomelemhez hasonlóan - táplálkozásunk ilyen jellegű hiányosságait ajánlatos luteintartalmú ézrendkiegészítő fogyasztásával pótolni.